Vem har högst engagemang? Här är listan över Sveriges största Instagram-influencers

FV: Therése Lindgren, Joakim Lundell, Janni Delér, Matilda Djerf, Bianca Ingrosso, Felix Kjellberg och Kenza Zouiten
Störst plattform betyder inte högst engagement rate.

För drygt ett år sedan listade vi Sveriges största influencers, och idag har vi listat de sexton största svenska influencerprofilerna på Instagram sorterade efter högsta engagement rate.

LÄS ÄVEN: Här är topplistan: Sveriges största influencers 2021 – ”Stories tar över helt”

Termen engagement rate, eller ”engagemangsgrad” på svenska, används ofta inom influencer marketing och syftar till den andelen följare som gillat och kommenterat en profils inlägg delat på antalet följare. Resultatet multipliceras sedan med hundra och på så sätt får man fram profilens engagement rate.

Annons:
Annons:

I den här listan har tolv av varje influencers senaste inlägg – med undantag av de två sista hos profilen samt alla videoinlägg – analyserats. Siffrorna summerades den 6 juli 2022.

LÄS ÄVEN: Alexandra Bring dubblar vinst och intäkter – 3 procent i engagement rate
Influencer Namn på Instagram Antal följare Engagement rate Genomsnitt antal likes Genomsnitt antal kommentarer
Felix Kjellberg pewdiepie 21,9 M 6,93% 1,5 M 7,1 K
Joakim Lundell joakimlundell 1 M 6,35% 63,6 K 3,4 K
Matilda Djerf matildadjerf 2,4 M 5,05% 124,9 K 218
Therése Lindgren therese 1 M 3,91% 40,1 K 226
Kenza Zouiten kenzas 1,7 M 2,24% 40,1 K 82
Linn Löwes linnlowes 3 M 2,23% 67,9 K 642
Bianca Ingrosso biancaingrosso 1,3 M 2,21% 28,8 K 205
Emelie Lindmark emitaz 1,5 M 1,77% 28,2 K 76
Janni Delér jannid 1,2 M 1,44% 18,5 K 64
Elsa Hosk hoskelsa 7,9 M 1,41% 111 K 359
Hanna Öberg hannaoeberg 2,1 M 1,07% 23,3 K 142
Anna Nyström annanystrom 8,4 M 0,70% 58 K 903
Rachel Brathen yoga_girl 2 M 0,69% 13,9 K 137
Clara Lindblom clara_lindblom 1,8 M 0,43% 8 K 168
Angelica Blick angelicablick 1,1 M 0,40% 4,4 K 30
Anine Bing aninebing 1,1 M 0,26% 2,8 K 60